Menu Zavrieť

Isel 2023

Ainet, Isel. Miestny valec.

Ainet, Isel, 25.8. – 2.(3.)9. 2023

Koniec augusta je pre mnohých z nás veľa muziky za málo (čerpanej) dovolenky. A preto v klube plánujeme zahraničné výpravy na rieky, ktoré sa nepodobajú tým našim. V roku 2023 padla voľba na Isel v Rakúsku. Dlhá cesta, ale tá voda!

Keby existovalo niečo ako flight-radar pre autá s kajačikmi, tak do Ainetu by sa zo Slovenska od piatka do sobotňajšieho popoludnia hrnulo 6 ikoniek, niektoré od Košíc a niektoré od Bratislavy a niektoré aj s medzipristátím.

V sobotu bolo ešte horúco, po príchode sme mali malý problém. Naše rezervované miesta v kempe blokovala dodávka s prívesom plným nových a novučičkých lodí značky Spade. Chlapík čo ho tam odparkoval sa veľmi ospravedlňoval.

Nedeľa stále pekne teplo, a tak konečne hor sa, do Hubenu. Branko s Mišom mali vytesaný úsmev, keď doplavili ku tzv. Pláži, čo bolo pre našu skupinku druhé nástupné miesto. Tam sa k nim pridali ďalší (sezónne dobre rozpádlovaní) odvážlivci – Samko, Maťo, Martin, Miro, Jaro. Tí čo mali najviac vypleštený pohľad nastúpili až „pri hasičoch“ Danka, Mirka, Nina, Matej, Eva, Eva a Petra). Všetko kajaky a posledná dvojica na Barake. Radosť, rešpekt – to sú pocity z tejto, na naše pomery veľkej vody, rieky Isel, zvláštnej sivasto-zelenej farby. Večer sme zistili, že tie ešte lesklé kajačiky sa v kempe predvádzjú a predávajú! Keby boli ikony na chrobáky v hlave, tak v našej výprave by svietili nad všetkými z nich (vrátane Tamarky) v tvare kajaku.

Mraky, dážď, blato – nuž pondelok. Pohľad na miestny valec nám rozsvietil červenú stopku. Niežeby nás lákalo plaviť v chlade a daždi, ale stav je vysoký, prevysoký. Nesmie sa plaviť. Tak na hrad! V Lienzi. Vymietli sme aj všetky športové obchody (prilba na malú hlavu – check), obedovali kebab a aj na kávičku došlo. Za zmienku stojí, že iná partička od nás prišla, neplavila a odfrčala na Soču. Ale Peťo zjednal cenu a kúpil kajak! To už boli riadne chrobáky v hlave!

Utorok nám dával nádej, že voda začne klesať. Ale stav bol stále vysoký. Už nepršalo vkuse. Tak turistika! Poďme sa pozrieť odkiaľ nám ten Isel tečie… Tak sme sa vyviezli niekde do Mittledorf a prešli popri Iseli do Virgenu. Stále málo, tak sme pokračovali autami proti prúdu až kam sa dalo – parkovisko Ströden. Odtial pešo po širokej ceste ku chate Islitzeralm, kde sa dalo aj občerstviť. Všade naokolo vysoké biele vodopády. Tak sme pokračovali vyššie, strmým chodníčkom s vyhliadkami ponad bielu hučiacu vodu. A tam kde končí les, začínajú… kravy! Pri malebnom mostíku sme sa otočili a za mierneho popŕchania vrátili na parkovisko a tak do kempu.

Streda! Klesla voda! Ideme skúšať kajaky! Z Hubenu vyrazili Branko, Jaro, Bohuš, Juraj, Ivan a Samo. Na pláži sa pridal Maťo, Martin, Miro a od hasičov zvyšok – Eva, Matej, Danka, Mirka, Nina. Nové kajaky vyskúšali Maťo, Miro, Jaro, Martin, Mirka a Nina. Neviem kto im vykreslil tie úsmevy… Malá partička dala aj druhý splav, od pláže. Branko, Matej, Miro, Jaro, Samo (3xSpade) a Martin s Petrou na Barake.

Azúrko. Štvrtok. Joker. Už aj Branko testuje. Z Hubenu Branko, Miro, Jaro, Juraj, Bohuš, Ivan, Samo… Ďalší chlapi od pláže… od hasičov ženy. Spade testujem aj ja, Eva. Tretí deň plavby, poobede oddych. Šanca pozrieť výhľady, keď už neprší. Branko, Danka, Matej a Eva – štvorica na čaji v Naturfreunde-Hütte. Prechádzka od parkoviska Faschingalm pod lanovkou, okolo zatvorenej chaty „Mecki’s Dolomites Panoramastubn / OG Lugger“ až k tomu čaju nebola náročná. Ten výhľad bol náročný. Tatry sú ako krtinec pri veľkom mravenisku, oproti Alpám.

Piatok. Chceme aj ferraty. Chceme iné. Rozdelili sme sa – 3 skupinky. Ferraty Galitzenklamm: Branko, Danka, Miro, Jaro, Maťo, Samo, Martin, Petra. Schwarzbach Fluss, dvoječka, prítok Iselu, od Bruggen po odbočku na Görtschach: Matej, Eva. Biky: Mišo, Deny, Tamka a Sandra. Ostatní niekde okolo. A bol aj poobedný splav. Z Hubenu Matozo, Juraj, Bohuš, Mišo, Branko, Miro, Samo, Jaro. Od pláže ďalší… medzi nimi Matej, ktorý si nad hasičmi pri nepodarenom eskimáku pokazil rameno. Od hasičov zvyšok, okrem teda Mateja a Ivana. Ešte nejaké zábavky v miestnom valci, pár foto, posledné lúče do kopcov. Nákup.

Sobota. Azúrko. Dnes by sa plavilo! Smola! Ideme domov. Musíme zmeniť ikony. Na každé autíčko dokreslíme kajačik. Z acie Isel odchádzame s dvomi klubovými a dvomi privátnymi Spade kajakmi. Cesta domov – niektorí cez Grossglockner, niektorí cez búrky, niektorí do tmy už doma, niektorí od Zelenča po tmavej ceste. Po polnoci sme ešte uložili kajačiky spinkať do lodenice.

Kam ideme nabudúce?