Menu Zavrieť

Letná škola kanoistiky

Dunajecká špecialita made in Košice.

IMG_1533.JPGVodák je tvor vynachádzavý a všeličo dokáže vymyslieť aby sa dostal na vodu a pekne si ju užil. A keď už má loď, pádlo a ostatné technické pomôcky ostáva už len to najhlavnejšie – partia kamošov. Ono sa pri pive nájdu všelijakí odvážlivci či iní streštenci, ale aby po prvom splave nestratili hneď loď, pádlo, ľavú topánku, sebavedomie ale hlavne chuť na ďalšie vodácke zážitky – to už chce naozaj dobrý nápad.

A práve taký (z uvedených dôvodov) skrsol pred istým časom v hlave Laca Cechlára a vymyslel Letnú školu kanoistiky. Ako najvhodnejší terén a čas sa ukázali Dunajec a prvý júlový týždeň a tak to je už od roku 1991 každý rok.

Ako kdesi spomínal ktosi múdry, na splavovanie „prudko stojacej vody“ (ZW až WWI) človeku toho veľa4-voda50-00.JPG netreba vedieť, v podstate stačí vedieť pádlovať rovno, prípadne ani to nie až tak – veď to sa aj za pochodu nejako vyvrbí. Na WWII až III však už treba čosi viac – nejaké tie onakvejšie riadiace zábery, príťahy, odtláčania, výľahy, závesy, traverzy a hlavne (správne) náklony. No a na ešte ťažšiu vodu – to už treba aj poctivejšie trénovať a všeličo iné.

Naša Letná škola sa zameriava na tú prostrednú skupinu – z nadšencov začiatočníkov a mierne pokročilých sa snažíme za týždeň urobiť nadšencov ešte miernejšie, prípadne viac pokročilých ale vodákov schopných čo-to splaviť a trošku (sa) zachraňovať a teda fungovať spoločne na vode a pri nej. Škola je kurz táborového charakteru s kempovaním v Červenom Kláštore pod monumentálnym viacvrším Tri Koruny v Pieninskom IMGP3310.JPGnárodnom parku kde Dunajec preteká svojim prielomom v kaňone Pienin a vytvára tam optimálne podmienky pre školu kanoistiky – dostatok vody aj v lete, v podstate ľahký nezáludný vodácky terén ale s dostatočným počtom perejok, vracákov a tíšiniek. Cez deň je praktická výuka na vode a po večeroch prednášky o technike, taktike i záchrane a popri i pomedzi väčšinou pohoda a dobrá nálada v partii kamarátov „do dažďa“, teda vlastne na vodu. A ak je vody dosť tak si spestrujeme program o dravšiu poľskú Bialku (WWIII), nech je aj trochu „vzrůšo“.IMGP0892.JPG

Dobré nápady sa zvyčajne osvedčia a tak to bolo a je aj s týmto, o tom svedčí nielen to, že Škola stále funguje, ale aj množstvo vodákov, ktorí cez ňu prešli a je medzi nimi mnoho dnes už veľmi skúsených a šikovných vodákov nielen z Košíc, ale temer z celého Slovenska a aj z Čiech a dokonca sme mali na kurze aj jednu Angličanku, Maďara i Egypťana.

V posledné roky (viac ako 20) prevzal záštitu nad Letnou školou kanoistiky Klub vodákov Akademik TU – KAMIKSE (www.kamikse.sk) a úspešne napĺňa a prehlbuje poslanie školy.

Napísal: Branko

História:

Video z LSK 2012

Letná škola kanoistiky from Michal Žolko on Vimeo.

Video z LSK 2009

Fotogaléria 2014
Fotogaléria 2013
Fotogaléria 2012
Fotogaléria 2011
Fotogaléria 2010
Fotogaléria 2009
Fotogaléria 2008
Fotogaléria 2007
Fotogaléria 2006
Fotogaléria 2005
Fotogaléria 2004