Menu Zavrieť

Prielom Hornádu

Starám sa o svoju rieku je pôvodný projekt občianskeho združenia SOSNA (Košice).

A ako s tým súvisí náš klub vodákov…? Sme v podstate turisti, a to co vídame na jar po brehoch riek nám navodzuje striedavo stavy zúrivosti a zúfalstva. Vtedy už totiž nie je sneh, ktorý by všetko zakryl a stromy ešte nemajú listy, ktoré tiež maskujú stopy civilizácie (?!). Hornád je naša domáca rieka, na ktorej väcšina z nás zacínala splavovat. Prielom Hornádu je jeho najkrajšia cast, kde plesá srdce turistu… kým neuvidí tú kopu smetia.

Splav Prielomu Hornádu je tradicná akcia nášho klubu a tak sme uvítali možnost zapojit sa do projektu, „adoptovat“ si tento úsek Hornádu a v rámci našich možností prispievat k zlepšeniu cistoty tohto kúta Slovenska. Od roku 2000 sa pravidelne na jar púštame do kanonu na lodiach s kopu plastových vriec na odpad a s železnou (žial) pravidelnostou z neho vynášame vrecia plné odpadu. Podarilo sa nám našou aktivitou nadviazat dobré vztahy so Správou Národného parku Slovenský Raj a aj po sprísnení zákona o ochrane prírody a krajiny a zaklasifikovaní Prielomu do piateho – najvyššieho stupna ochrany vybavit výnimku Ministerstva ŽP na splav tohto úseku spojený s cistením rieky.

Je však paradoxom a podla nás omylom, že v takto „chránenom“ území (a týka sa to aj niekolkých dalších riek v Národných parkoch Slovenska) je prísne zakázané splavovanie, zato tade má možnost prejst pešo tisíce turistov rocne a rybári tam dokonca majú lovný revír…

najbližšie čistenie Prielomu Hornádu: propozicie-Prielom 2018

Naše úsilie a zážitky si môžete pozriet v dokumentácii na nasledovných odkazoch:

Brána do Raja (Splav Prielomu Hornádu) 2010 from Glzo on Vimeo.

 

Článok Hydro 3/2010
Fotogaléria 2010
Vodáci čistili Prielom Hornádu, Korzár 26. 4. 2010
#23 Vyzbierali 130 vriec odpadu, Markíza – Televizne noviny 25. 4. 2010
Fotogaléria 2009