Menu Zavrieť

50. ročník NOP

NOP 2022 po starte

Týždne príprav na jubilejný ročník našej, dá sa povedať kmeňovej, akcie vyvrcholili vo chvíli keď to všetko vypuklo. Sobota 19. novembra 2022. Celodenný mráz. Zamračené. Hladina Ružína približne 5,5 metrov pod normálom. Tucet organizátorov. 44 pretekárov. Tri desiatky hostí. 50. ročník NOP.

Pretekári, bývalí účastníci, čestní hostia aj pamätníci – ako vo veľkom úli bol na Ružíne pohyb (a možno aj bzukot). Pretekári sa registrovali, obliekali výstroj, pripravovali lode, taktizovali. Hostia pozorovali, diskutovali, prezerali spomienkové knihy, historické vlajky i modernú prezentáciu. Organizátori spúšťali „motorák“ na vodu, stavali trať, chystali pokyny, dokumentáciu, varili a podávali guláš. A naraz to pred druhou (ako vždy) utíchlo pri nástupe. Tentokrát boli prezentované aj zaujímavosti a štatistiky za posledných 49 ročníkov. Najlepší účastníci z nich boli ocenení fľašou lahodného vína a „bufkou“ s logom NOP. Po dvoch symbolických (pandemických) ročníkoch bola účasť pretekárov trochu zdržanlivá. Okolo pol tretej odštartovalo odvážnych 14 hliadok. Moriaky boli také rýchle, že prekvapili aj traťovákov na motoráku svojim skorým príchodom na Bradan. U Bradana pretekárom ku gulášu zahrali a zanôtili kamaráti zo skupiny Pádlo. Na ceste späť bola tma tmúca, lebo bolo zamračené, aj hmlisto, no aj keby nebolo, aj tak by bol mesiačik iba kosáčik, čo veľa svetla nedá.

Cestou späť nikto nezablúdil. Aj párky v stane sa všetkým ušli. Aj výsledky sa podarilo spočítať. Aj vyhlásiť cca o desiatej (hlavný rozhodca: Štefan Berežný, riaditeľ preteku: Matej Koperdák). Obidve kategórie vyhrali hliadky z klubu Kamikse (Danka, Branko, Sašo a Feri v C2-mix, Janči a Valér v K1), veční rivali z UPJŠ obsadili druhé miesto v kategórii C2-mix.

Aj polnočný chorál v tuneli bol. (Dnes treba už aj tmu v tuneli vybaviť, za čo ďakujeme Deny.) Dvesto-sviečkový chorál to bol.

Výsledková listina | Fotky z akcie | Video

Oceneni za 49 rocnikov NOP. Nastup NOP50 - 19.november2022 Tunel a 200 sviecok - november 2022.