Menu Zavrieť

Hnilec a Prielom Hornádu

Prielom 2011

Prielom Hornádu je jeho najkrajšia časť a nakoľko spadá pod piaty stupeň  ochrany prírody, je jeho splav zakázaný. Už od roku 2000 však vodácky klub Kamikse organizuje splav Prielomu Hornádu s výnimkou od Ministerstva životného prostredia, ktorý je spojený s čistením rieky a jej okolia.

Tradične, sme túto EKO akciu začali sobotným splavom rieky Hnilec zo Švedlára do Helcmanoviec. Počasie nám veľmi neprialo; bolo chladno, fúkal vietor a miestami aj pršalo, čo však niektorých neodradilo od toho aby vyskúšali vodeodolnosť svojich nevodeodolných foťákov. Premenlivé počasie neodradilo ani naše početné etnické publikum, ktoré na nás mávalo a tlieskalo nám z brehov a mostov. Niektorý nám dokonca predviedli hod kameňom do splavujúceho terča.

IMG_6729.JPGIMG_7625.JPG

Po splave sme sa ubytovali v hoteli Trio v Čingove, kde nás okrem dobrej večere čakal aj relax v podobe sauny. Aj napriek tomu, že sme mali k dispozícii spoločenskú miestnosť, zábava sa ako inak konala v reštaurácii/krčme, teda tam kde sa čapuje pivo.
Druhý deň sme sa presunuli do Hrabušíc. Okolo 10.30 sme dostali pokyny o tom ako sa správať v národnom parku a ako sa zbiera neporiadok. Vybavili smesa vrecami a pustili sme sa do zbierania odpadu na rieke, ktorý tam je naplavený z okolitých rómskych, ale aj nerómskych dedín, alebo ho tam zanechajú turisti. Okrem fliaš z plastu a skla, topánok a pneumatík medzi naše úlovky patrila aj chladnička, či práčka. V koryte rieky sa nachádzali aj popadané stromy, na ktorých sa dobre zachytával neporiadok. Keďže sa vrecia rýchlo plnili, nechali sme ich už po ceste na vstupe do Prielomu Hornádu a na Letanovskom Mlyne. Okolo 16.00 sme dorazili na Čingov, kde sme vyložili posledné vrecia s odpadom.
IMG_8022.JPG
Keďže sa táto akcia konala pomerne skoro oproti minulým rokom počasie bolo chladné. Svietilo síce slnko, ale ruky nám doslova zamŕzali. Aj napriek tomu sa nám však podarila vydarená akcia. Snažili sme sa pozbierať čo najviac neporiadku a za odmenu sme mali počas celého splavu výhľad na krásnu okolitú prírodu. Počas splavu nás sprevádzali ľudia zo správy parku a televízia JOJ.
Splav Prielomu Hornádu je užitočná akcia s peknou myšlienkou; ako spojiť príjemné s užitočným, ktorá každoročne priláka viac a viac vodákov z celého Slovenska.

Meggy