túto jeseň sa nám podarilo zrealizovať pri športovom areáli Chata TU Košice na Ružíne, kde máme svoje tréningové centrum, nové plávajúce mólo pre bezpečné a šetrné štartovanie a pristávanie našich lodí.
Projekt bol spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom (https://web.vucke.sk/sk/).
Už sa tešíme na jeho využívanie od najbližšej sezóny!
Z viacerých možností bolo, po niekoľkonásobnej optimalizácii návrhu tvaru a veľkosti móla a dĺžky, tvaru a spôsobu kotvenia prístupovej lávky, realizované kombinované riešenie, pozostávajúce z plávajúcich modulov a prístupovej lávky vlastnej konštrukcie s drevenou resp. čiastočne plastovou palubovkou.
Samotné mólo je štvorcového tvaru s rozmermi 4,6 x 4,6 m (aby mohli plavidlá pristávať a štartovať z viacerých strán), pričom ide o modulárnu konštrukciu zloženú z plávajúcich segmentov spájaných do celku. Podľa potreby je možné vytvoriť rôzne tvary móla, prípadne ho celé rozobrať (čo sme aj pred zimnou sezónou spravili).
Keďže na danom mieste má Ružín pomerne plytký breh a hladina v priebehu sezóny zvykne kolísať aj o niekoľko metrov, má to za následok posun brehovej čiary o pomerne značnú vzdialenosť. To si vyžiadalo použitie dlhej prístupovej lávky, ktorá, vzhľadom na svoju dĺžku, je tvorená jedným pevným a dvoma pohyblivými – plávajúcimi segmentami. Pevná časť je z recyklovaného plastu (dodávateľ Toplast, a.s.), vzhľadom na odolnosť a bezúdržbovosť sa na zimu nedemontuje, zostáva na mieste celoročne. Pohyblivé segmenty sú tvorené ľahkou rámovou konštrukciou z pozinkovaných profilov, na ktorú sú upevnené zhora drevené palubovkové diely a zospodu plaváky. Jednotlivé segmenty sú spájané kĺbovo, aby tak reagovali na stúpajúcu resp. klesajúcu hladinu.