Menu Zavrieť

Kamikse Letná škola kanoistiky – balenie

Čo si zobrať a čo si nezobrať (alebo rozšírené informácie pre začínajúcich)

Prosím, preštudujte si FAQ: https://www.kamikse.sk/propozicie/ako_na_to.html, prípadne sa inšpirujte rozpisom na konci.

  • Stanovanie

Červený Kláštor a Pieniny sú na severe Slovenska, aj v júli tu býva občas riadna kosa a často prší, preto sa zbalte tak akoby ste išli na sever Nórska – naozaj nesrandujeme J.  Základom je kvalitný netečúci stan – ak ste ho dodnes od kúpy neimpregnovali, tak doporučujem tak určite spraviť alebo pribaliť impregnačný sprej do batôžka. Dalšia možnosť je stan z požičovne alebo od známych – ale nie TESCO stan a podobné výhodné ponuky J. Ideálny stan má aj predsienku, do ktorej môžete uložiť rozličné veci (vodácky bordel). Ak idete viacerí, dohodnite sa na spoločných stanoch – ušetríte na kempových poplatkoch (platí sa za stan). Doma nezabudnúť kolíky a tyčky.  Další variant je ubytovanie na súkromí J.

Spacák – ideálny je zimný (typ „Elton John“), v noci teplota aj v Júli vie klesnúť aj pod 10°C. Ak ho nemáte, aj dva letné sú OK, prinajhoršom si k letnému spacáku zoberte aj jednu-dve deky J. Zimomrivým občas pomôže aj termofor alebo tekuté palivo vo forme tatranského čaju. Na spacák sa hodí igelitový alebo iný nepremokavý obal – hlavne ak Váš stan nie je uplne „vodovzdorný“. Nie je nič horšie ako mokrý spacák – hádam len pomalá smrť J. Profíci si berú aj vankúšik, minimalisti spia ako had na stočenej mikine.

Karimatka – samonafukovacia je super ak ju máte, ale rovnakú službu spraví aj obyč z TESCA. Navyše ak ju prepálite pri ohni, nemusíte fňukať a lepiť.

Čelovka – hocijaká, hlavne nech svieti kamarátom poriadne do očí

Stolička – skladacia alebo neskladacia – aby ste mali na čom sedieť. Inak musíte sedieť na oddielovej lavici alebo karimatke, prípadne len tak postávať s pohárom v ruke.

  •  Oblečenie

Oblečenie delíme na vodácke a civil. Civilné dopodrobna preberať nebudeme, len znova pripomeniem, že býva zima aj v lete a pršieva, takže si určite zoberte: 2 mikiny- jednu tenkú a jednu hrubú /zimnú/, hrubé teplé dlhé nohavice, pláštenku alebo dáždnik (síce sa s ním blbo beží, ale dobre sa s ním pichá do inštruktora). Ako topánky sa osvedčila dvojkombinácia: crocsy + nejaké botky (na behanie, wibram, lodičky) do civilizácie. Teplá zimná čiapka sa večer tiež zíde. Jedna nepremokavá hrubá vetrovka navrch – nemusí byť GORETEX, aby ste neplakali že ste ju večer prepálili pri ohníku.

Vodácke oblečenie nosíme na vodu a preto bude mokré – je dôležité aby Vás hrialo aj ked budete mokrí. Základ je funkčné hrubé tričko – osvedčila sa hrubá Moira alebo vlnený Devold. Na hrubé tričko dáte nejakú bundu – ideálne tenký šuštiak alebo lacnú vodácku tour bundu ak to s vodáčením myslíte vážne.

Spodok buď neoprén alebo šuštiaky s funkčným prádlom pod tým. Vhodné sledovať akcie v Lidli, aj krátky neoprén na začiatku leta zahreje J.  Ponožky hocaké, ideálne hrubé vlnené alebo teddy neoprénové – smrdia rovnako hnusne. Pre zimomrivých neoprén a vodácka bunda sa dá aj požičať vopred vo vodáckych požičovniach (to je mimo Kamikse). Zoznam je napr. tuto:

http://www.kajakar.sk/adresar/pozicovne/

Ideálne je ak máte tieto “komplety” dva s tým, že jeden nosíte ráno a druhý poobede.  Ak sa vykúpete, neprezliekate sa (jednak na to nie je čas a jednak je to tak častý jav, že nemá význam sa s tým zaoberať). Často neuschnú nikdy J. Topánky lacné čínske tenisky – šnurovacie, stačí 1 pár. Určite nie sandálky.

Ak ste pred tým nepádlovali a nepracujete manuálne krompáčom, je vhodné pribaliť si aj rukavice – nebudete mať otlaky od pádla. Dobré sú napr cyklorukavice s volnými prstami. Vodácke rukavice sú zbytočné – taká kosa nie je a necítite pádlo.

  • Strava

Raňajky by mali byť výdatné, obed riešite rýchlou polievkou zo sáčku alebo navštívite obľúbenú výletnú reštauráciu s rýchlymi cenami a miernou obsluhou. Večera detto – možností je naozaj veľa. Sú tu aj obchody, takže s „balením“ opatrne, doporučujeme potraviny na max.3 dni a zvyšok uvidíte tu – aj vo výletnej sa dá stravovať týždeň a vychutnáte si miestnu stravu. Obchodov na okolí je tiež dosť. J. Nezabudnúť na: ešus, príbor, pohár, poldecák, nožík, toal.papier, varič – varenie doporučujeme centralizovať J, hubku na riady, ekologicky alebo neekologický umývací prostriedok.  Ak máte termosku, zoberte si ju, teplý čaj po splave je fasa vec. Nejakú flašu do lode, napr. plastovú od minerálky (zvykne odplávať).

Nezabudnúť na občiansky, poistku, peniaze a platobnú kartu. Naše heslo – čo nemám nebudem potrebovať!